Telefonla Randevu Almak İçin İzleyeceğiniz 8 Adım

Yeni müşteri kazanmak için izleyeceğiniz başlıca yollardan biri de telefon görüşmesi üzerinden randevu almaktır. Randevu almak için izleyeceğiniz adımları gelin beraber inceleyelim.

Aramaya başlamadan önce arayacağınız kişi ya da kurumların web sayfalarını, sosyal ağlarını ve neler yaptıklarını iyi inceleyin ve onlar hakkında fikir sahibi olun.

1 – Özgüven

İnsanlar genellikle kendine güvenen insanlardan satın alırlar. Konuşurken kendinizden emin olun ve sesiniz enerjik olsun. Gerekirse aramadan önce kendi kendinize pratikler yapın.

2 – Yetkili Kişiye Ulaşın

Karşınıza ilk çıkan kişi muhtemelen randevu konusunda yetkili olmayacak. Yetkili kişinin kim olduğunu öğrenin ve ona ulaşmaya çalışın. Müsait değilse ne zaman müsait olacağını öğrenin. Bazı firmalar randevulaşma işini e-posta yoluyla halleder. Bu gibi durumlarda e-posta adresini almayı unutmayın.

Örnek Konuşma

-Merhaba ben AB Ajans’tan Barış Özdemir. Acaba bana yardımcı olabilir misiniz?

Bu sorunun üzerine büyük ihtimalle evet cevabı alacaksınız ve artık karşınızda size yardımcı olacağını vaat eden bir kişi var.

-Dijital pazarlama konusunda çok önemli avantajlar sunan bir kampanyamız var. Acaba şirketinizin reklam alımları ile ilgili yetkilisinin ismi nedir? Ve müsaitse bağlayabilir misiniz?

Yetkili kişi yerinde yok ise kendisine ulaşmak için doğru zamanın ne olduğunu öğrenin, yetkilinin dahili numarasını ve e-postasını isteyin.

3 – Telefonda Satış Yapmayın, Tek Amacınız Randevu Almak Olsun

Görüştüğünüz kişilere ürün ve hizmetleriniz hakkında fazla detay vermekten kaçının. Unutmayın görüştüğünüz yetkilinin vakti sınırlıdır. Bu nedenle kısa sürede kendinizi ifade etmelisiniz. Öncelikli amacınız randevuyu almak olsun. Zira yüz yüze görüşmek onlar hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlar.

4 – Mesleki Terimlerinizden Kaçının

Görüştüğünüz kişilerin dikkatini mesleki terimlerinizle dağıtmayın. Zira aşina olmadığı terimlerle karşılaşan müşterinin dikkati dağılabilir. Başarılı bir konuşma akıcı ve sade olmalıdır.

5 – Fayda

Aradığınız kişilerin neden sizinle görüşmek isteyeceğini düşünün ve onlara ne fayda sağlayacağınızı iyi belirleyin. Tok satıcı konumunda olun ve asıl vurgulayacağınız şey “fayda” olsun.

6 – Örnek Gösterin

Telefon görüşmelerinizde kısa süre içinde hizmetleriniz ve hizmetlerinizin potansiyel başarısı ile ilgili örnekler vermelisiniz. Unutmayın ki kişi ya da kurumlar sektördeki diğer kişi ve kurumların gerisinde kalmak istemezler.

Örneğin YZ Medikal firmasının reklam alımından sorumlu Mehmet Bey’e ulaşmış olalım.

Örnek Konuşma

-Merhabalar Mehmet bey ben Barış Özdemir, sizleri AB Ajans’tan arıyorum. Sizi satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olacak fikirler hakkında bilgilendirmek için arıyorum. Geçtiğimiz ay CC Medikal firmasının e-satış reklamlarını yönettik ve firma satışlarını iki katına çıkardı. Sizleri de e-satış konusunda bilgilendirmek için ziyaret etmek istiyoruz. Ne zaman müsait olursunuz?

7 – Zaman Baskısı Kurun

Potansiyel müşteriler sizi kırmamak için ileri bir tarihe randevu verebilirler. Daha erken bir tarihe randevu almak istiyorsanız süre ile sınırlı kampanyalar oluşturun ve müşteriye zamanının kısıtlı olduğunu belirterek zaman baskısı oluşturun.

8 – Vazgeçmeyin

Her aramada randevu alacaksınız ve başarılı olacaksınız diye bir kural yok. Bu adımlar başarı olasılığınızı yükseltmek için var. Olumsuz görüşmeler sonrasında motivasyonunuzu bozmadan yeni aramaya geçin.

Başarılar…

(Visited 65 times, 1 visits today)