Real Time Marketing Nedir?

Türkçesi “gerçek zamanlı pazarlama olan real time marketing, kısaca gündeme uygun içerikler oluşturmayı temel alan pazarlama stratejisidir.

Gerçek zamanlı pazarlama, hâlihazırda gündeme olan ilgiyi markaya yönlendirmek ve daha fazla etkileşim almak için iyi bir fırsattır.

Gelin örneklerle ilerleyelim.

Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl İstanbul’da şiddetli dolu yağışı olmuştu. Birkaç marka bu durumu fırsata çevirdi ve…

Araçlarını doludan korumak isteyenlerin kendi kilimlerini kullanmasını fırsat bilen IKEA güzel bir örnekle sosyal medyada bir hayli ilgi çekti.

Beşiktaş’ın futbolcusu Vida, Dünya Kupası’ndaki performansı sonucu piyasa değerini arttırdı ve bu durum futbolla ilgilenenlerin gündemine oturdu. Golü ise Koçtaş attı. Koçtaş’ın gönderileri ortalama 1-2 bin beğeni alırken bu gönderi 55 bin beğeniyi aştı. (Görselde 10.814 görünüyor, tıklayarak gerçek rakamı görebilirsiniz)

İngiltere ve İrlanda’daki tavuk kıtlığı sonucu müşterilerine tavuk servis edemeyen ve sosyal medyada alay konusu olan KFC, logosunu FCK olarak değiştirdiği bir kova paylaşarak sevenlerinden özür diledi.

Sorumluluğunu espirili bir dille kabul eden KFC, başına gelen halkla ilişkiler krizini göğüslemeyi başardı.

Ayrıca bu görsel 2018 Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde Altın Aslan ödülüne layık görüldü.

2014 Dünya Kupası yarı final maçında Almanya’nın Brezilya’yı 7-1’lik skorla geçmesinin ardından bir Alman radyosu olan Radio Bayern’in paylaştığı bu video sosyal medyada viral oldu. İçerik biraz agresif ancak gerçek zamanlı pazarlama açısından önemli.

Gerçek zamanlı pazarlama sadece anlık değil dönemlik olarak da uygulanabilir. Ayrıca büyük marka olmanız da şart değil.

Örnek olarak içerik pazarlaması stratejisini başarıyla kullanan Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul’u gösterebiliriz.

Yurdakul, okulların açıldığı hafta “Çocuklarda Okul Korkusu” konulu bu içeriği yayınlamış. Yurdakul burada takipçilerini doğru zamanda bilgilendirerek hem içerik pazarlaması stratejisini hem de gerçek zamanlı pazarlama stratejisini bir arada kullanmış.

(Visited 292 times, 1 visits today)