Inbound Pazarlama Nedir?

Inbound Pazarlama 2006 yılından beri uygulanan, temelinde içerik pazarlamasını barındıran bir dijital pazarlama stratejisidir. Bu strateji, dijital dünyadaki hedef kitlelerin ilgisini çeken içerikler üreterek elde edilen trafikle satışları arttırmayı ve satış yapılan müşterilerle marka arasında duygusal bir bağ kurarak devamlılık sağlamayı amaçlar.

Inbound Pazarlama, temelinde 4 aşamadan oluşur.

1- İçerikle Yabancıları Meşgul Edin

We Are Social Digital in 2018 Raporu‘na göre Türkiye’deki internet kullanıcıları ortalama 7 saatini internette geçiriyor. Bu sürenin 3 saatlik kısmı ise sosyal medyada geçiyor.

Bu süre içerisinde sayısız içerikle karşılaşan kullanıcılara yönelik ilgi çekici veya faydalı içerikler üreterek web sitenize kullanıcı trafiği çekmelisiniz. Bu içerikleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

Blog

Blog yazıları, yabancıları web sayfanıza çekmeniz için en iyi yöntemlerden biri. İnternet kullanıcıları düzenli olarak merak ettikleri bilgiler için arama yaparlar. Örneğin bir ortodonti kliniğiniz var ise tel tedavisi ile ilgili merak edilen sorulara cevap veren bir yazı, trafik elde etmeniz için vazgeçilmezdir.

Blog yazılarınızda amacınız bilgilendirmek olmalı, satışa yönelik cümlelerden uzak durmalısınız.

Sosyal Medya Paylaşımları

Sosyal medyada hedef kitleye yönelik bilgilendirici ya da ilgi uyandıran içerikler paylaşarak kullanıcıları markanıza çekmelisiniz. Örneğin MacFit gibi bir spor merkezi işletmesiyseniz “bacak egzersizleri, yağ yakıcı besinler” gibi içerikler yabancıları sayfanıza çekmeniz için ideal.

Araştırmaya göre sosyal medyadaki kullanıcıların %20‘si yazılı içeriği okurken &80‘i video içerikleri tercih ediyor. Bu nedenle video içerik ziyaretçiyi daha fazla elde tutmak için önemli. Ayrıca yazılı içerikleri görsel manşetler ve #etiketler ile beraber kullanmakta fayda var.

SEO

Açılımı Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, web sitenizi arama sonuçlarında üst sıraya taşımak için yapılan çalışmalar bütünüdür. Kullanıcıların ortalama %80’i kritik bir bilgiyi aramıyorsa ilk sayfadaki sonuçlarla yetiniyor. Yani arama motorunda önce çıkmak daha fazla ziyaretçi demek.

SEO çalışması yaptırırken etik kurallar çerçevesinde çalışan uzmanları tercih etmelisiniz. Zira arama motoru algoritmaları her geçen gün özgün olmayan ya da gerçekçi olmayan içerikleri tanır hale geliyor. Böyle bir durum sitenizin gerilemesine neden olacaktır.

Ücretli Reklamcılık

Google Ads gibi daha hızlı sonuçlar veren reklam stratejileri ile sitenize daha hızlı trafik çekebilirsiniz.

2- Gelen Ziyaretçileri Dönüştürün

Yabancıları web sitenize çektiniz. Sıradaki adım ise onları potansiyel müşteriye dönüştürmek. Bunun için formlar ve aksiyon butonları aracılığıyla ziyaretçilerin iletişim bilgilerini almalısınız. Bu bilgileri almanız için ziyaretçilere bir faydanızın olması gerekiyor. Örneğin aylık bülten, faydalı bir yazı ya da makale gibi gibi bir içerik vaat etmelisiniz. Bu aşamada da belli başlı yöntemler devreye giriyor

Eyleme Çağrı Butonları(CTA – Calls To Action) > Açılış Sayfaları > İletişim Formları

Web sitenize gelen ziyaretçileri “aylık bültenimize abone olun”, “e-kitap indirin” gibi bir buton(CTA) aracılığıyla vaat ettiğiniz içeriğin(pdf, bülten) detaylarının ve iletişim formunun olduğu açılış sayfasına yönlendirmelisiniz. Bu sayfada içeriği teslim etmeden önce bir form ile ziyaretçilerin iletişim bilgilerini almalısınız. Vaat ettiğiniz içerikler hedef kitlenizin ilgisini çekecek nitelikte olmalı ki size bilgilerini vermekten çekinmesinler.

İletişim Veri Tabanı

Potansiyel müşterilerin iletişim bilgilerini ve etkileşimlerini bir veri tabanında derlemelisiniz. Örneğin bir potansiyel müşteriye ne gönderildi?(pdf, bülten), potansiyel müşteri kaç kez satış ekibiyle görüştü?, Web sitesinde hangi etkileşimlerde bulundu? Sosyal medyada iletişime geçildi mi? Tüm bu parametreler elinizdeki veriyi daha iyi yorumlamanıza yardımcı olacaktır.

3- Potansiyel Müşterilere Satın Aldırın

Sıradaki aşama potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürmek. Yani potansiyel müşterinin ürün ya da hizmetlerinizi satın almasını sağlamak. Bu aşamada pazarlama aktiviteleri devreye giriyor. 

Satışa Hazırlık Değerlendirmesi

Potansiyel müşteriler hakkında bilgi topladınız. Şimdi bu bilgileri değerlendirerek kimlerin satış ekibiyle görüşmeye hazır olduğunu puanlamalısınız.

E-posta

CTA butonuna tıklamış ancak satışa hazır olmayan potansiyel müşterilerinize faydalı bir dizi içeriği e-posta olarak gönderin. Bu tür bir e-posta güven duygusunu tetikler ve potansiyel müşteri satın almaya bir adım daha yaklaşır.

Pazarlama Otomasyonu

Bu aşamada potansiyel müşterilerin sitenizde hangi ürünler/hizmetlerle ya da ne tür içeriklerle ilgilendiğini gözlemlemeli, onları sınıflandırmalı ve onlara göre kişiselleştirilmiş içerikler göndermelisiniz.

Not: CRM (Custom Relationship Management) yani müşteri ilişkileri yönetimi yazılımlarıyla pazarlama otomasyonunuzu kolayca organize edebilirsiniz.

Kapalı Döngü Stratejisi

Birbirleriyle entegre edilmiş CRM sistemleri ve pazarlama yazılımları ile hangi kampanyaların müşteri kazanma konusunda daha başarılı olduğunu tespit etmeli ve yeni müşteriler kazanma yolunda bu verilerden faydalanmalısınız.

4- Müşterileri Hoşnut Edin

Inbound yöntemi sadece satışa kadar olan süreçle değil satış sonrası süreci de kapsar. Satın alan müşterilerinizi hoşnut etmeye devam etmeniz onları marka fanatiklerine dönüştürebilir. Bu durum da onların tekrar satın almasını ya da markanıza referans olmasını sağlar. 

Kişiselleştirilmiş Akıllı Aksiyon Çağrıları

Müşterilerinize özel aksiyon çağrıları ile onları hoşnut edin. Örneğin yollayacağınız interaktif bir e-posta ile müşterilerin doğum gününü özgün bir şekilde kutlayabilir, onlara faydalı bir içerik hediye edebilirsiniz.

Sosyal Medya

Sosyal medyadada dikkat çekici içerikler paylaşarak müşterilerin hafızasında taze kalmalı, müşterilerin soru ve sorunlarına kısa sürede yanıt vererek gerçek zamanlı bir iletişim içerisinde olmalısınız.

Yeniliklerden Haberdar Etme

E-posta ve pazarlama otomasyonları ile müşterilerinizi yenilikleriniz hakkında bilgilendirmelisiniz.

Özetle inbound pazarlama iyi içerik ve iyi iletişim demek. Başarılı bir Inbound pazarlama için tüm araçları ve süreçleri eksiksiz yönetmeniz gerekir.

(Visited 29 times, 1 visits today)